Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?
Social Media

Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?

Sieci społecznościowe to świetne narzędzie, które pozwala pozostać w kontakcie z resztą świata. Twitter i Facebook stanowią ważny rodzaj platformy komunikacyjnej w tym sensie, że pomagają ludziom pozostać w kontakcie. Niestety korzystanie z tego typu technologii może narazić Cię na ryzyko, zwłaszcza w przypadku wycieku danych, kradzieży tożsamości i innych przestępstw internetowych. W tym artykule omówimy kilka wskazówek, które zmniejszą ryzyko, że sam staniesz się ofiarą oszustów.

Zwracaj uwagę co publikujesz

Zanim opublikujesz, zastanów się, jaki wpływ może mieć Twój post – może być dla kogoś obraźliwy, dane osobowe mogą zostać ujawnione, naruszać prywatność. Pomyśl 3 razy zanim opublikujesz, a wyjdziesz na tym lepiej.

Treść jest istotna

Uważaj, co udostępniasz. Strony takie jak Facebook często zawierają oświadczenia prawne, które teoretycznie mogą prowadzić do ujawnienia prywatnych/poufnych informacji lub danych.

Dbaj o swoje dane

Nie ujawniaj prywatnych danych. Twoje dane kontaktowe są szczególnie cenne w przypadku oszustw internetowych. W żadnym wypadku nie możesz udostępniać żadnych informacji nikomu, kto kontaktuje się z Tobą za pośrednictwem poczty e-mail, portalu społecznościowego, czatu lub rozmowy telefonicznej, chyba że znasz tę osobę osobiście.

Jak bezpiecznie korzystać z mediów społecznościowych?

Pamiętaj o różnorodnych hasłach

Lepiej jest używać unikalnego hasła dla każdego posiadanego konta. Posiadanie hasła do mediów społecznościowych tego samego, co do e-mailu lub konta bankowego, może wydawać się prostsze, ale jeśli jedno z tych kont zostanie zhakowane, wszystkie z nich mogą być podatne na ataki.

Zachowaj profesjonalizm

Jeśli prowadzisz profil firmy w serwisie społecznościowym, pamiętaj, że Twoje posty i wiadomości nie powinny być kontrowersyjne. Powinny spełniać określone standardy i postępować zgodnie z polityką firmy.

Prywatność jest najważniejsza

Powinieneś unikać ujawniania swoich planów podróży, ponieważ może to ułatwić włamywaczom obrabowanie Twojego domu.

Spamerskie wiadomości

Jeśli ktoś, kogo nie znasz, wyśle Ci wiadomość, najlepiej nie odpowiadać. Mogą próbować ukraść dane osobowe lub zawierać niebezpieczne linki.