Domena – ile kosztuje i gdzie kupić?
Strony internetowe

Domena – ile kosztuje i gdzie kupić?

Chcąc zaistnieć w internecie można posiadać media społecznościowe, bloga w popularnym serwisie lub własną stronę internetową. W tym ostatnim przypadku warto kupić własną domenę i postawić ją na dobrym serwerze. Ile jednak kosztuje domena i gdzie można ją kupić?

Czym jest domena?

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest domena - to nazwa unikatowa, którą możesz wybrać dla swojej strony internetowej. Stanowi ona także podstawę adresu URL strony internetowej. Nazwa domeny musi być wolna i dostępna, aby mogła zostać użyta.

Ile kosztuje domena?

Domena może kosztować od kilku do kilkuset złotych, w zależności od tego, gdzie ją kupisz. Najtańsze domeny można kupić w promocji nawet poniżej 10 zł za rok. Same ceny mogą się natomiast różnić w zależności od sklepu.

Można kupić domeny na wiele lat do przodu, co podnosi jednorazowy koszt, więc warto rozważyć, ile chcesz wydać od razu. Jeśli chcesz kupić nową domenę, możesz zacząć od sprawdzenia cen na różnych serwisach oferujących tego typu usługi. Cena domeny będzie się różniła w zależności od jej długości i popularności. Na przykład popularne, krótkie nazwy są często drogie, ponieważ istnieje mało dostępnych opcji.

Domena – ile kosztuje i gdzie kupić?

Możesz także kupić domenę, którą kiedyś ktoś używał, ale obecnie jej już nie chce lub nie potrzebuje. Wówczas za dobrą domenę z bogata historią i profilem linków można zapłacić nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Im bardziej sprzedażowe, konkretne nazwy i im bogatsza historia tym cena będzie rosnąć. Jeżeli masz budżet na zakup domeny i znajdziesz taką, która idealne pasuje do Twoich potrzeb warto rozważyć jej zakup. To będzie wówczas dobra, konkretna inwestycja.

Gdzie kupić domenę?

Jeśli chcesz kupić domenę, musisz skontaktować się z firmą, która sprzedaje domeny. W internecie jest wiele takich firm, a ceny na nich mogą się znacząco różnić. Warto jednak kupić domenę tam, gdzie kupuje się hosting. Ograniczy to formalności i zdecydowanie usprawni prace nad stroną.

Wiesz już czym jest domena, ile kosztuje i gdzie możesz ją kupić. To, co ostatecznie wybierzesz zależy tylko od ciebie i twoich potrzeb. Przemyśl dobrze ten proces, ponieważ późniejsze zmiany generują wiele problemów.